2022. július 15., péntek

Ausztria, Bécs, a Pillangóház (Schmetterlinghaus) (2022), SzG3

Van egy másik pálmaház is Bécsben a Nagy Pálmaházon kívül és ez az. Szó szerint Bécs szívében található, itt van a Hofburg (állítólag I. Ferenc József császár kedvenc pihenőhelye volt, itt élvezte a nyugalmat és a trópusi környezetet, közvetlenül a Burg mellett), az Albertina, az Operaház, a Hofgarten és még sorolni is nehéz. A Lepkeház az egyik legszebb szecessziós épületben található, évente közel 500 lepke látható egyidejűleg, csodálatos trópusi környezetben. Virágok tömkelege (meg hétvégén emberek tömkelege). Az egyetlen kellemetlenségről a lepkék tehetnek, mert olyan gyorsan repkednek, hogy lehetetlen lefényképezni azokat, ha meg leszállnak, akkor becsukják a szárnyukat és pont a színe nem látszik (vagy ülnek és olyan gyorsan csapkodnak, hogy csak elmosódott kép látszik). De ezzel együtt kifejezetten ajánlott (nem csak gyerekes családoknak), ha fényképen esetleg nem is, de nagyon kellemes emlékként meg fog maradni (+ innen Bécs belvárosa is könnyen elérhető pár perc sétával). 

Vissza a főoldalra (katalógus)

beszámoló fotóalbuma ITT látható!














Vissza a főoldalra (katalógus)

2022. július 10., vasárnap

Ausztria, Bécs, Pálmaház (Großes Palmenhaus Schönbrunn) (2022), SzG3

Az Állatkertből átmentünk a Nagy Pálmaházhoz (kombijegy!). Ez nem az Állatkert területén található, így ha kimegyünk onnan, kérni kell egy pecsétet a karunkra, ha vissza akarunk menni. Ez végre tetszett. Küllemét tekintve nagyon hasonlít a London melletti Királyi Botanikus kert pálmaházára. Három részből áll, a középső rész páratartalma egészen elviselhető. A déli végén van a meleg pálmaház, az északi végén pedig a hideg pálmaház. Igazából nem sokat lehet írni róla, nagyon szép, érdemes megnézni. A Pálmaháztól északra egy hagyományos francia kert, délre pedig egy japán kert található. A kombijegy még érvényes a nem messze található sivatagi házba is.

Vissza a főoldalra (katalógus)

beszámoló fotóalbuma ITT látható!
















Vissza a főoldalra (katalógus)

2022. július 9., szombat

Ausztria, Bécs, az Állatkert (Zoo) (2022), SzG3


Az egyetlen programpont volt az Állatkert, ami nagyon nem tetszett. Az unokám miatt jöttünk ide, aki nagyon szereti az állatokat, de Ő sem lelkesedett érte. Rögtön az ára: 32 Euró volt személyekként! a kombijegy, ami még jó volt a Nagy Pálmaházhoz is. Hármunkra fizettem összesen 84 Eurót. Még a szállásadónk is meglepődött az árakon. Ehhez képest, mondjuk így, csak egy szokásos állatkertet kaptunk, talán egy picurkát jobb. De ennyit biztosan nem ér, viszont 'legalább' zsúfolt volt. (nemrég voltunk Nürnbergben és az ottani állatkertet is megnéztük. 17 Eurós árával messze jobb volt a bécsinél, de a látnivalók is kenterbe verték azt, szerintem többszörösen jobb volt a bécsinél. Csak hát messzebb van Budapesthez képest). 
Néhány fontos információ (az áron kívül). Ha valaki el akarja kerülni a drága parkolási díjat, akkor tegye le a kocsit a Schönbrunn túloldalán található Hohenbergstr-n. Innen vízszintesen el lehet jutni az egyik pénztárhoz, itt található a Tiroli ház is. Vagy rögtön le lehet menni a Neptun kúthoz, ott van a másik bejárat (mi így tettünk, mivel nagyon kellemes árnyékos út visz fel az előző kijárathoz az Állatkerten belül, így jobb volt). Van még egy bejárat a Nagy Pálmaházzal szemben is. Ha itt átmegyünk az Állatkertből a Nagy Pálmaházhoz, akkor kapunk egy pecsétet a kezünkre, amivel visszatérhetünk az Állatkertbe. Be lehet még jönni a Maxingstr. felől is. 
Kissé csalódás volt a panda megtekintése is. Sokáig nem találtuk meg, majd hirtelen felült és azt csinálta, amit a TV-ben is látni, ülve rágcsálta a bambuszt, azt is félig eltakarva. Nem volt egy reveláció. Ugyanez volt a Koala házzal kapcsolatban is. Ült a fán és ette az eukaliptusz leveleket. Őket legalább rendesen lehetett látni. 
Így elég gyorsan távoztunk, otthagyva egy csomó pénzt. Vannak Bécsben ennél jobb állatos programok,  pld. a Lepkeház vagy a Tengerek háza.

Vissza a főoldalra (katalógus)

beszámoló fotóalbuma ITT látható!
















Vissza a főoldalra (katalógus)

Ausztria, Bécs, Müllverbrennungsanlage Spittelau /Hundertwasser (2022), SzG3


Valljuk be, ha az vetődik fel, hogy nézzünk meg egy szemétégetőt, nem feltétlenül a lelkesedés fog előtörni. Azonban Bécsben van egy olyan, amit érdemes megnézni. A Setagaya parkból visszafelé jövet (nem véletlenül) megnéztük ezt a helyet is. Már többször elmentünk mellette, de úgy kutya-futtából nemigen lehet parkolót találni. Most ezt úgy oldottuk meg, hogy elmentünk mellette, majd egy körforgalomnál visszafordultunk egy rámpára, ahol szabályosan meg lehetett állni és szinte senki nem parkolt ott. 
A történetéről csak annyit, hogy 1987-ben volt itt egy nagy tűzvész és Hundertwassert kérték fel a homlokzatnak az újra tervezésére. A füstgáz tornyon (amely csak gőzt bocsát ki) van egy nagy gömb, amin úgy látszik, hogy ablakok vannak. Sokan étteremre is tippeltek, de a leírás szerint a gömb teljesen zárt és komoly mérőműszerek vannak benne. Amúgy a honlapjuk szerint ingyenes és kb 2 órás túrákat szerveznek a szemétégető különböző spektrumainak a megtekintésére, de csak interneten keresztül lehet rá jelentkezni (van angol nyelvű is). Hundertwassert lehet szeretni vagy nem, de szerintem érdemes ezt a szemétégetőt megtekinteni. 

Vissza a főoldalra (katalógus)

beszámoló fotóalbuma ITT látható!












Vissza a főoldalra (katalógus)