2022. szeptember 13., kedd

Ausztria, Hainburg an der Donau (2022), SzG3

Valljuk be, Hainburg nem igazán szerepel az elsődleges  úti célok között. Mi is úgy kerültünk ide, hogy alapvetően Pozsonyt akartuk meglátogatni, de ott drágább volt a szállás, mint itt, valamint a kevés parkol hely miatt csak a szálloda mélygarázsában lehetett volna a kocsit tartani, ami + 15-20 Euró lett volna egy éjszakára. Így viszont az első napra beiktattunk 4 osztrák kastélyt (Orth an der Donau, Eckartsau, Schlosshof, Niederweiden), ami nagyon is megérte. Ezeket lásd a linkeken keresztül. Ráadásul Pozsony csak kb 8 km-re volt a várostól.

Visszatérve Hainburghoz. Már többször átmentünk a városon, de soha nem volt rá időnk. Azt is láttuk, hogy a város felett egy magasabb dombon van egy nagy várrom (Heimenburg (Hainburg) kastélyának romja). Most csak én egyedül mentem fel oda, a többiek bevásároltak a nagy bevásárló központban. Könnyű feljutni, mivel jól kiépített turista utak mennek fel oda (az egyik az Ungrtortól (Magyarkapu) indul fel a városfal mellett, a másiknál a Wienertor (Bécsi kapu) mellett kell felmenni autóval egy parkolóig (Schlossbergstrasse), onnan egy kicsit könnyebb feljutni. Az első esetben kb. 170 m-ről kell 291 m-re felmenni. Maga a várrom szépen karban tartott, nagyszerű körkilátás kapható onnan. 

Kevés olyan város van, ahol szinte a teljes városfal megmaradt, ezek végül a várba (várromba) csatlakoznak be. Három városkapu létesült rajtuk, ezek közül az egyik a Magyarkapu. Nem mindenhol hozzáférhető, van olyan szakasz, ahol házak között fut. Ez is szépen karbantartott. 

Maga a városközpont kicsi, igazán egy nevezetessége van, ez a Haydn-ház (legalább is két tábla van rajta Haydn-nel kapcsolatban). Az egész ügyről azt kell tudni, hogy "1683. július 11-én, a "második oszmán hadjáratban" a várost elfoglalták és teljesen elpusztították, a vár és az erődítmények súlyos károkat szenvedtek. A lakosság megpróbált a Fischertoron keresztül a Donauauenbe menekülni, de a kapuszárnyakat nem sikerült időben kinyitni. Tömegpánik és vérengzés tört ki a Halászkapu előtti szűk sikátorban (a sikátort a mészárlás emlékére ma "Vér sikátornak" hívják). A hagyomány szerint a város akkori 4000 körüli lakossága mellett a környékről is körülbelül ugyanennyien kerestek védelmet a városban. Ebből a több mint 8000 emberből 100 ember kivételével mindenki meghalt. A kevés túlélők egyike volt Wagner Thomas Haydn vándor bognár, Joseph és Michael Haydn nagyapja." (wikipedia). Így lett Haydn-unk.

Nagyon jó sétát lehet tenni a Duna parton, valamint a belváros több épülete éjszaka szépen ki van világítva.

Vissza a főoldalra (katalógus)

beszámoló fotóalbuma ITT látható!

- a várrom:







- kilátás a várhegyről:




- a városfal:







- a város:









Vissza a főoldalra (katalógus)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése